100 lat Marianny Kurek

W niedzielę, 15 listopada br., nasza lokalna wspólnota przeżywała niezwykłe wydarzenie. Najstarsza mieszkanka Naprawy, pani Marianna Kurek, obchodziła swoje setne urodziny. Dostojna Jubilatka przybyła na Mszę św. do kościoła parafialnego w towarzystwie najbliższej rodziny reprezentowanej przez 4 pokolenia. Kim jest kobieta, która dożyła tak sędziwego wieku?
W starych księgach parafialnych można wyczytać, że jest córką Karola Lichoty i Honoraty zd. Żegleń. Przyszła na świat w Naprawie 16.11.1920 r.
Została ochrzczona w kościele parafialnym w Łętowni w piątym dniu życia, 21.11.1920 r. Sakramentu chrztu udzielił łętowski wikary, ks. Tadeusz Hohenauer. Rodzicami chrzestnymi byli: Jan Turek i Marianna Żegleń. Jest też odnotowane, że akuszerką przy narodzeniu dziecka była Tekla Kowalczyk.
Następny wpis dotyczy sakramentu małżeństwa Jubilatki. Wyszła za mąż za Józefa Kurka, syna Wawrzyńca i Reginy zd. Folwarska. Małżonek urodził się 25.07.1917 r. w Naprawie. Ślub odbył się 22 lutego 1940 r. w Łętowni. Związek pobłogosławił ks. Jan Karcz, a świadkami byli Władysław Gościej i Józef Medes.
Nasza Stulatka urodziła ośmioro dzieci, z czego czworo już nie żyje: Stefan, Władysław, Tadeusz i Zofia. Żyją jeszcze: Franciszek, Stanisław, Kazimierz i Janina.
Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji czcigodnej Jubilatki, z życzeniami Bożego błogosławieństwa i długich jeszcze lat życia pośpieszył ks. Władysław Zarębczan, a po nim delegacja, w skład której weszli: Artur Kudzia – Wójt Gminy Jordanów, Daniel Mirek – Przewodniczący Rady Gminy i Rady Parafialnej, Barbara Płanica – sołtys Naprawy, Władysława Rawska – przewodnicząca Koła Gospodyń i przedstawiciel parafii – Konrad Jankoś.
Nie zabrakło też życzeń od najmłodszych parafian. Nikodem Karkula pięknie wyrecytował:
„Szanowna Jubilatko!
Dziś jest taki piękny dzień,
w którym troski idą w cień.
każdy składa Ci życzenia,
szczęścia, zdrowia, powodzenia.
My życzymy Ci radości
oraz życia bez przykrości,
żeby każdy dzień był taki,
w którym niebo daje znaki,
niech życie spokojnie płynie,
a co złe też szybko minie”.

Następnie głos zabrała Karolina Wilczak, mówiąc:
„Niech się spełni Twoje każde życzenie,
a smutki pójdą precz, w zapomnienie,
niech wszyscy dobrze myślą o Tobie,
bo wielkie serce masz zawsze w sobie
i mimo takiego upływu lat,
kochasz wokół ludzi i naprawski świat.
Życzymy dalszych lat w szczęśliwości
jak najmniej smutków, dużo radości.
Niech Bóg prowadzi przez dalsze życie,
darzy łaskami zawsze obficie,
byś spełnienie odnalazła w Bożym słowie,
bo to najważniejsze: „Jezu ufam Tobie”!”
Wzruszona Jubilatka nie mogła wydobyć z siebie głosu. Po słowach podziękowania odmówiła na głos „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”.
Wszyscy uczestnicy Mszy św. nagrodzili ją gromkimi brawami i odśpiewali: „niechaj żyje, długo żyje…”

Ad multos annos, pani Marianno! Dziękujemy za przykład życia i prosimy modlić się za nas wszystkich.